UNITARNI PATENT JE TU- JE TO PREDNOST ALI SLABOST?
Prednosti Unitarnega patenta
Enotna zaščita - ena od glavnih prednosti Unitarnega patenta je, da omogoča enotno zaščito izuma v več državah članicah EU. S tem naj bi bi se zmanjšali stroški in administrativno breme za inovatorje, saj ne bi bilo treba pridobivati in vzdrževati ločenih patentov v vsaki državi posebej. Stroški prevodov in patentnih zastopnikov po posameznih državah torej odpadejo, zaradi česar pa se tudi stroški vzdrževanja bistveno pocenijo.
Enotno sodišče - z uvedbo Unitarnega patenta je bilo ustanovljeno tudi enotno sodišče za patente, imenovano Sodišče za patente EU. To naj bi olajšalo postopke reševanja sporov, saj bi se izognili ločenim tožbam v vsaki državi in zagotovili bolj dosledne sodne odločitve glede patenrnih zadev.
Spodbujanje inovacij - enostavnejši in bolj učinkovit patenrni sistem bo spodbujal inovacije in razvoj novih tehnologij v EU. Podjetja bodo tako bolj motivirana za vlaganje v raziskave in razvoj, saj bodo vedela, da bo njihov izum zaščiten na obsežnem trgu EU.
Krepitev konkurenčnosti: - enoten patentni sistem bo EU omogočil boljšo konkurenčnost na svetovnem trgu. Večja zaščita izumov naj bi spodbudila tudi tuje investitorje in podjetja, da vlagajo in razvijajo svoje tehnologije v EU.
Slabosti Unitarnega patenta
Jezikovne ovire - Unitarni patent je trenutno na voljo le v nekaterih uradnih jezikih EU, kar bi lahko omejevalo dostop do patentne zaščite za manjše jezikovne skupnosti in podjetja v EU - Slovenija je tu še posebej na udaru kot majhen del celotne EU ekonomije.
Enotno sodišče - čeprav je enotno sodišče prednost, bi lahko bila tudi slabost, saj bi se odločitve sprejemale na osnovi enotnih pravil za vse države članice. To bi lahko povzročilo neskladje z nacionalnimi pravnimi tradicijami in zakoni glede patenrnih zadev. Absolutno je tu torej ključnega pomena, da podjetja preden začnejo z svojimi aktivnostmi preverjajo svojo svobodo delovanja.
Cena - cena za pridobitev in vzdrževanje Unitarnega patenta bi lahko bila višja v primerjavi z nacionalnimi patenti. To bi lahko predstavljalo finančno breme za manjše inovatorje in podjetja. Prav tako trenutno strošek tovrstnih sporov na EU ravni še ni znan, so pa definitivno v rangu cen, ki si jih mala in srednje velika podjetja težko privoščijo.
Omejena veljavnost - če bi bil Unitarni patent izdan, bi se raztezal samo na države, ki bi pristopile k temu sistemu. Države, ki ne bi sodelovale, bi izumi v teh državah še vedno zahtevali ločeno patenrno zaščito. Trenutno je Unitarni patent veljaven v 17 državah EU, ki so sporazum o Enotnem patentu in Enotnem patentnem sodišču že ratificirale.
Unitarni patent ima potencial, da olajša in pospeši patenrni sistem v EU, hkrati pa ima tudi nekatere izzive, ki jih je bo potrebno rešiti. Skrben premislek o prednostih in slabostih je ključnega pomena pri odločanju o uvedbi tega sistema. Trenutno 7-letno prehodno obdobje omogoča koristnikom, da se odločijo, ali bodo patentirali svoje izume po starem (država po državo) ali novem režimu (Unitarni patent).